Kamínkohraní

V době karanténních opatření koronaviru jsem sepsala článek pro náš místní Zpravodaj, jak si hrát a učit se s přírodním materiálem na dvorku či doma, příp. při rodinné procházce. Tak ho vkládám i sem, samozřejmě.

V této podivné době jsme všichni zavření doma. Máme to štěstí, že bydlíme na venkově, kde většina z nás má alespoň kousek zeleně přímo u svého domku a pro přírodní materiál si může doběhnout jen kousek za dům. A pokud se venku u vás hrát nedá, tak si kamínky vezměte prostě domů.

Co na tom dvorečku ale s dětmi celé 2 – 3 měsíce dělat? Přijde mi, že dětem dost často stačí jen maličkosti a mezi ně patří například úplně obyčejné kamínky. Kamínky je možné využít na milion způsobů.

Učení se s kamínky

Opakování vyjmenovaných slov či jiná íčka nebo písmenka, co potřebujete potrénovat, jde právě s kamínky. Napište si tréninková slova na chodník křídou. Vynechejte písmenka k doplnění. Písmenka, která je nutné doplnit, si napište nejlépe permanentní fixkou na kamínky. Tím vám vznikne nekonečné vyplňování, které můžete každý den opakovat. Pokud chcete, aby se u toho děti více hýbaly, tak jim kamínky schovejte na druhou stranu zahrady, a vždy si mohou přinést jen jeden kamínek J Ať se trochu proběhnou.

Kamínková abeceda

Na kamínky si napište jednotlivá písmenka z abecedy a hrajte s nimi různé hry. Napíšete abecedu křídou na chodník a pak dítě po jednom nosí z druhého konce zahrady kamínky a přiřazuje na stejná písmenka. Můžete využít i na porovnání velkých písmen a malých písmen. Nebo se mohou děti učit seřazovat písmenka za sebou jako v abecedě. Pokud si napíšete více písmenek, můžete si zahrát hru typu scrabble na vymýšlení slov. My jsme si udělali ještě upgrade hry lovením kamínků v bazénu či ve vaně.

Další inspiraci na učení venku i s kamínky najdete zde: https://ucimesevenku.cz/pribehy-venku/dopln-u/

Hraní her

  • Kimovka – Dáte před sebe různé druhy kamínků a děti si mají zapamatovat, jak byly vedle sebe položené. Tedy je necháte na řadu kamínků se podívat třeba na 1 minutu a pak kamínky shrnete do hromádky a děti je mají vyskládat ve stejném pořadí.
  • Co chybí? – Další možností je z položené řady kamínků jeden kamínek schovat, zatím co se dítě nedívá. A bude se hádat, který kamínek zmizel.
  • Piškvorky – Najděte kamínky ve dvou barvách, nakreslete si mřížku křídou či vyrobte z klacíků a můžete si zahrát piškvorky
  • Kuličky – S kamínky by se dalo hrát i jako s kuličkami. Můžete je cvrnkat do důlku či házet na čáru nebo do kruhu. Cílem může být, kdo hodí nejblíže.
  • Dopravní závody – Úkolem může být dopravit kámen na určené místo, ale pokaždé máte kamínek umístěn někde jinde – na zádech, na lokti, na hlavě, na palci apod. Zkuste přenášet kameny i nohama.
  • Kamínková schovka – hledání označených kamínků může probíhat na zahradě či doma, ale také např. na člověku. Schovejte si kamínek někam do oblečení a druhý ho má hledat.

Skládání obrázků z kamenů či kamenné stavby

V tomto případě nechávám dětem co nejvíce možností k rozvíjení své vlastní kreativity a snažím se nezasahovat do tvorby, neinstruovat. Pouze nabídnu materiál. Jakmile dáte příklad, tak se ho hned děti chytí, ale nechte se překvapit. 

Malování na kamínky

Na kamínky je možné malovat pernamentními fixy (ideálně akrylovými fixy) či akrylovými barvami, aby vám tam obrázek déle vydržel. My rádi malujeme hlavně obličeje, z čehož pak vznikají postavičky či skřítci do malých domečků a dalších her. Další možností je si na kamínky natisknout razítka a vytvořit si například hru Storycubes, kdy vytahujete z pytlíku obrázky

Také pro zdobení kamínků můžete využít ubrouskovou metodu. Vystřihnete hezký obrázek z ubrousku, natřete kamínek lepidlem Herkules, přilepíte ubrousek a znovu přetřete Herkulesem či přelakujete lakem.

Putovní kamínky

Při procházkách v přírodě můžete náhodou narazit na pomalovaný kamínek. Kamínek by mohl patřit k terénní hře pro radost, která po České republice už docela frčí. Jsou to putovní malované kamínky, které fungují obdobně jako geocaching. Když naleznete malovaný kamínek, tak si ho můžete vzít a ponechat či ho přemístit na jiné místo. Na kamínky se uvádí z druhé strany informace FB #Kamínky a PSČ. Více informací k této aktivitě a nalezené kamínky najdete na facebooku ve skupině Kamínky https://www.facebook.com/groups/kaminky/ nebo https://www.facebook.com/groups/517793222206342/.

Pojďme zaplavit Českou republiku malovanými kamínky. 👍 Můžeme si tady v našich podmínkách na ně připsat nějaký vzkaz, číslo popisné apod.

2 thoughts on “Kamínkohraní

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..