Pár pokusů s počasím
V dubnu jsme měli aprílové počasí? Co takhle se trošku mrknout na vroubek tomu počasí. Podíváme se na déšť a mraky.
- DÉŠŤ – koloběh vody
Namalujte si na uzavíratelný zipový pytlík obrázek koloběhu. Viz fotka. Naplňte obrázek vodou, přilepte na okno a sledujte odpařování páry a déšť, který klouže po stěnách dolů.
- Měříme déšť
Uřízněte průhlednou PET Lahev či použijte sklenici. Naznačte si po půl centimetrech čárky. Následně umístěte lahev na dobře viditelné místo na déšť. A sledujte, jak vody přibývá. Zapisujte si do diáře, kolik vody připršelo, po drobném deštíku a kolik naopak po velkém slejváku. A doporučuji lahev umístit tak, aby neulétla 🙂
- Jak plují mraky? Kreslení mraků na okno a vítr
Pro tento pokus vyberte den, kdy je polojasno a mraky plují hezky po obloze. Vezměte si obyčejnou fixu a podívejte se přes okno na mraky. Zakreslete obrys mraků. Za 5 minut se podívejte na zakreslené obrysy a kam se mraky posunuly? A proč? Tipy na otázky: Jak rychle, na jakou světovou stranu, jaký mají tvar?
- Jak vytvořit mrak?
Jak si vytvoříme mrak ve sklenici? Z čeho je mrak?
Potřebujeme: Sklenička, víčko, sirky, teplá voda, led
Postup:
1) Nalijte horkou vodu na dno sklenice, přikryjte sklenici víčkem obráceně a nasypejte na víčko led a pozorujte
2) Pak odklopte víčko, zapalte sirku a hoďte ji dovnitř. Přiklopte víčko.
3) Pak odklopte víčko a pozorujte, jak jde mrak ven ze sklenice. Můžete si i do mraku šáhnout.
Zdroj: http://we-made-that.com/make-a-cloud/
Trocha teorie: Oblaky (mraky) jsou shluky kapek vody nebo ledových částic vznášejících se v atmosféře. Rozlišuje se jich 10 druhů. Zajímavé, ale neobvyklé, jsou noční svítící oblaky.
- Dekorace jako déšť – tvoření pro nejmenší od 1,5 roku
Potřebujete: klacík, provázek, nůžky, alobal
Na klacík navažte provázek – kolik jich chcete a jak dlouhý chcete déšť. Z alobalu natrhejte malé kousíčky a pak jej namáčknete na provázek. Mačkání podporuje jemnou motoriku.
6. Odpařování vody
Pro pokus potřebujete 2 skleničky. Jednu skleničku dejte za teplého dne na trávník dnem vzhůru a druhou na beton/kámen. Po čase by mělo být vidět, že se sklenička na trávě orosí. A důkaz o vypařování je tu a dokonce se dá porovnat s tím, že s chodníku se nic nevypařuje.
7. Louže
Pomocí skákání do louží můžete zkoumat, jakými směry se voda rozstřikuje, jakou má sílu rozstřik a také se dá pozorovat hloubka louže, tvar, dno apod.
8. Papírová čepice – abychom nezmokli 🙂
Složit papírovou čepici jsme dřív uměli všichni. Umíme to ještě? Kdyžtak návod je např. zde: papírová čepice